SEO copywriting – zasady tworzenia treści pod pozycjonowanie, koszt

SEO copywriting to tworzenie treści wspierających pozycjonowanie stron internetowych. Na czym to polega? Co trzeba wiedzieć, aby pisać dobre teksty pod SEO? Mamy kilka wskazówek dla początkujących copywriterów.

SEO copywriting – co warto wiedzieć?

Terminem copywritingu określa się proces tworzenia treści spełniających cele marketingowe. Mogą to być artykuły, slogany reklamowe, czy wpisy w mediach społecznościowych. Natomiast SEO copywriting to nieco węższa specjalizacja. Obejmuje treści wpływające na pozycjonowanie stron www, czyli przede wszystkim artykuły, opisy kategorii, a w bardziej zaawansowanych pracach, dotyczy to także optymalizacji treści. Oprócz tego wymagane jest posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy na temat czynników wpływających na widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania, a także znajomość narzędzi SEO.

Teksty pod SEO – dla wyszukiwarki, czy dla użytkownika?

Jeszcze kilka lat temu głównym celem tworzenia tekstów pozycjonujących było wykorzystanie jak największej ilości fraz kluczowych, bez zwracania większej uwagi na poprawność, czy wartość merytoryczną tekstu. Inną, popularną praktyką (choć niestety, czasami stosowaną także do dziś), było tworzenie tzw. synonimizatorów, generatorów treści. Dziś takie działania określa się mianem Black Hat SEO – mają one wymiar spamerski. I choć można dzięki nim szybko osiągnąć upragnioną pozycję, to istnieje ryzyko, że… jeszcze szybciej wypadniesz z rankingu w wyniku kary ręcznej Google’a.

W opozycji do Black Hat SEO, stoi White Hat SEO. To kompleksowe podejście do pozycjonowania, uwzględniające zmiany w algorytmie Google’a. W kontekście content marketingu polega to na tworzeniu unikalnych, a także użytecznych treści. Najczęściej są one rozbudowane, wyczerpują dane zagadnienia i co najważniejsze – odpowiadają na potrzeby użytkowników. Wymagają więcej zaangażowania, czasu oraz wiedzy, ale jednocześnie dają trwalsze efekty, przy okazji budując pozytywny wizerunek marki.

Czyli dla kogo pisać? Dla wyszukiwarki, czy dla użytkownika? Obecnie to się łączy. Treści pozycjonujące powinny być uzupełnione o kluczowe czynniki SEO, pisane zgodnie z tymi zasadami, lecz jednocześnie angażujące, poprawne, o wartości poradnikowej czy rozrywkowej. Pisząc dla użytkownika, piszesz dla wyszukiwarki, chociaż można nieco przyśpieszyć efekty. Jak?

Podstawowe zasady SEO copywritingu

Praca SEO copywritera często różni się tym, że przygotowanie się do tworzenia treści nierzadko jest dłuższe, niż samo ich pisanie. Najważniejszy krok to dobór i analiza słów kluczowych, adekwatnych do tematu treści. Tutaj przydaje się znajomość płatnych lub darmowych narzędzi SEO (jak Senuto, Ubersuggest lub… umiejętne korzystanie z samej wyszukiwarki, a dokładniej z dynamicznych podpowiedzi oraz z sugestera).

Frazy kluczowe należy umieścić w odpowiednich miejscach, przy czym najważniejszy jest tytuł oraz nagłówki. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad strukturą tekstu, jego organizacją (na tym etapie dobrze jest mieć konkretny pomysł, w jaki sposób podejdziesz do tematu). Oprócz tego słowa kluczowe umieszcza się w treści, w sposób naturalny i uzasadniony. I tu następuje praca właściwa, czyli pisanie. A co potem?

Konieczna jest podstawowa edycja tekstu (podział na akapity, stosowanie wypunktowań, pogrubień), która zwiększa czytelność, a co za tym idzie, także i atrakcyjność treści. Jeśli są one uzupełnione o zdjęcia, obrazki, trzeba wypełnić pole związane z tekstem alternatywnym. Kropką nad „i” jest uzupełnienie tagów title (tytuł strony) i description (opis strony).

To nadal brzmi dla ciebie jak czarna magia? Śledź naszego bloga, na którym omawiamy różne aspekty związane z pozycjonowaniem, również z SEO copywritingiem.

Cena SEO copywritingu

Poniżej prezentujemy przykładowe koszty SEO copywritingu, w zależności od rożnych czynników:

Czynnik Przykład Estymowana Cena (PLN)
Długość tekstu 1000 znaków bez spacji 50 – 300
Poziom doświadczenia copywritera Początkujący vs Ekspert 50 – 600
Specjalizacja tematyczna Ogólna vs Specjalistyczna (np. medycyna, prawo) 100 – 800
Badania i optymalizacja SEO Wymagane vs Nie wymagane 100 – 500
Czas realizacji Standardowy vs Ekspresowy 100 – 600
Język Polski vs Angielski 50 – 600
Typ rozliczenia Za projekt vs Za słowo vs Za godzinę 40 – 600
5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

3 Comments
    • Kordian Minkina
    • 23 sierpnia 2021
    Odpowiedz

    Fajny wpis 😉 Warto wspomnieć, że część związaną z analizą słów kluczowych jakich użyć w tekście możemy obecnie wykonać bardzo łatwo przy użyciu takich platform jak contadu które analizuje dane ze stron z najlepszymi pozycjami w Google na interesujące nas słowa kluczowe i na tej podstawie generuje sugestie tego jakie frazy i ile razy powinny być użyte, aby skutecznie rankować.

    • Sitab
    • 11 maja 2021
    Odpowiedz

    No właśnie wydaje mi się, że mimo wszystko, tworzenie wartościowego materiału będzie znacznie skuteczniejsze niż bezmyślne kopiowanie i przerabianie tekstów.

    • Andrzej
    • 13 listopada 2020
    Odpowiedz

    Ja dodałbym jeszcze tekst Grey Hat SEO. Nie oszukujmy się White Hat kosztuje. Zarówno czas, jak i fundusze. Najgorsze jest to, że mimo deklaracji Google nie zawsze adekwatnie do poniesionych kosztów promuje wysoko jakościowe materiały. Przez co ogromna szara strefa pomiędzy oboma biegunami. Nie koniecznie to popieram. Ponieważ cześć Internetu jest zapchana praktycznie takimi samymi tekstami, które różnią się na tyle, aby ich algorytm nie wyłapał, ale są dokładnie o tym samym. Najgorsze jest to, że te artykuły zdobywają całkiem ładne pozycje. Ponieważ struktura tekstu się zgadza zagęszczenie słów kluczowych również. To, co jest pomiędzy nimi to kwestia drugorzędna.

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły