Co to jest pozycjonowanie on-site i off-site? Na czym polega pozycjonowanie na stronie i na zewnątrz?
- 25 września 2020
- algorytm google, link building, poradnik seo, pozycjonowanie strony
Chcesz zwiększyć widoczność twojej strony w sieci, lecz nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiemy ci, czym są czynniki rankigowe Google’a, a także co wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
spis treści [ukryj]
Od czego zależy pozycja strony w Google?
Pozycjonowanie stron www opiera się na analizie czynników rankingowych Google. Są to elementy brane pod uwagę przez roboty wyszukiwarki podczas indeksowania, analizowania zawartości strony. Nie wiadomo, ile jest dokładnie czynników wpływających na pozycję strony w Google, ponadto, wraz ze zmianami algorytmu, zmienia się także ich znaczenie, dodawane są nowe parametry oraz usuwane te, które obecnie są już nieistotne.
Jednak dzięki śledzeniu dokumentacji Google’a, a także komunikatów, specjalistom SEO udało się wyodrębnić… kilkaset czynników. Kilka przykładowych to:
- występowanie i zagęszczenie słów kluczowych;
- długość treści;
- nagłówki;
- przyjazne URL-e;
- ścieżka URL;
- powielanie treści, duplicate content;
- optymalizacja obrazków;
- jakość linków wychodzących;
- frazy, na jakie linkowana jest strona internetowa;
- współczynnik CTR;
- współczynnik odrzuceń;
- powtarzalność wejść (lojalność użytkownika itd.).
Jak może się już zorientowałeś, część z nich związanych jest z tym, jak zbudowana jest strona i jaka jest jej zawartość, a część dotyczy czynników zewnętrznych, takich jak linkowanie, czy współczynnik klikalności. I tak pozycjonowanie dzieli się na on-site oraz off-site.
On-site SEO, pozycjonowanie na stronie
On-site SEO to inaczej pozycjonowanie na stronie, a więc wszystkie te działania, które można wykonać w obrębie witryny i które będą wpływać na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Co się do tego zalicza?
Przede wszystkim występowanie oraz zagęszczenie słów kluczowych. Przy czym ważne jest również to, gdzie one są zamieszczane – w treści, nagłówkach, meta tagach. A skoro o nich już mowa, jedną z podstawowych prac związanych z optymalizacją pod SEO jest uzupełnienie tytułu (meta title) i opisu (meta description) każdej podstrony. Informacje tam zamieszczane są wyświetlane w wynikach wyszukiwania, będą więc wpływać m.in. na atrakcyjność strony, a także współczynnik klikalności.
Pozycjonowanie on-site to optymalizacja treści (unikalność, różnorodność, długość teksów), obrazków oraz kodu witryny. Ważna jest szybkość ładowania strony oraz jej responsywność, dostępność na urządzeniach mobilnych. Google zwraca bardzo dużą uwagę na bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku stron, które pozyskują dane od użytkowników.
W kontekście całego serwisu ważna jest jego architektura, nawigacja i linkowanie wewnętrzne, struktura URL-i oraz tzw. User Experience.
Off-site SEO, pozycjonowanie na zewnątrz
Pozycjonowanie off-site to wszystkie działania wykonywane poza serwisem, które prowadzą do zwiększenia jego widoczności. Od razu zaznaczamy też, że prace te wymagają doświadczenia, ostrożności, a także doskonałej znajomości zmian algorytmu Google’a.
Podstawą off-site SEO jest link building, czyli pozyskiwanie odnośników, najlepiej ze stron zbliżonych tematycznie, które są wysoko indeksowane w Google. To także tworzenie wizytówki Google Moja Firma, dbanie o zgodność danych NAP (Name-Adress-Phone) w różnych miejscach w sieci, prowadzenie mediów społecznościowych, a także tzw. influencer marketing.
Pozycjonowanie on-site oraz off-site to prace, które wzajemnie się uzupełniają, często prowadzone są jednocześnie. I ich cel jest jeden – jak najlepsze dopasowanie strony do czynników rankingowych Google’a.
artykuły, poradniki
w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.
pytania?
jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.
mam wrażenie że pozycjonowanie onsite czyli na stronie jest ważniejsze niż poza stroną przy dobrym contentcie. oczywiście przyjmując, że ludzie sami będą nas cytować, jak uważacie?